30.08.1995

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 1995 r., sygn. I SA 1616/94

Przepis par. 15 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania czynności w przewodach doktorskim i habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego /Dz.U. nr 92 poz. 410/, pozwalający na wyrażenie zgody przez radę jednostki organizacyjnej, przed którą przeprowadzany jest przewód habilitacyjny, na powtórzenie kolokwium w przypadku, gdy poprzednie wypadło negatywnie dla kandydata, wykracza poza upoważnienie ustawowe i nie ma przymiotu prawa powszechnie obowiązującego.

 

stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych w przedmiocie uchwał Rady Naukowej Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk o odmowie przyjęcia kolokwium habilitacyjnego i o odmowie powtórzenia kolokwium habilitacyjnego.


UZASADNIENIE

Centralna Komisja do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych decyzją z 27 czerwca 1994 nr BCK-IV-O-540/93/94 na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych /Dz.U. nr 65 poz. 386/ utrzymała w mocy uchwałę Rady Naukowej Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk z 7 grudnia 1992 r. o odmowie przyjęcia kolokwium habilitacyjnego i z 22 lutego 1993 r. o odmowie powtórzenia kolokwium habilitacyjnego.

W uzasadnieniu decyzji Centralna Komisja stwierdziła, że Sekcja Nauk Medycznych, która rozpatrywała odwołanie dr Elżbiety K. od wyżej wymienionych uchwał, po wysłuchaniu opinii recenzentów Komisji w głosowaniu odmówiła uchylenia zaskarżonych uchwał Rady Naukowej. Wynik głosowania /25 nie/ wskazuje, że wszyscy członkowie Sekcji uznali, że odmowa przyjęcia kolokwium habilitacyjnego i odmowa jego powtórzenia jest uzasadniona. Recenzenci Centralnej Komisji negatywnie ocenili rozprawę habilitacyjną dr Elżbiety K. Z rozprawy wynika nieumiejętność autorki jasnego i jednoznacznego określenia celu rozprawy oraz racjonalnego zaplanowania doświadczeń czy obserwacji. Rozprawa ta nie zawiera treści, które mogłyby zostać uznane za znaczny wkład w rozwój biologii. Ocena rozprawy habilitacyjnej dokonana przez Centralną Komisję oraz przebieg kolokwium habilitacyjnego wskazuje, że dr Elżbieta K. nie ma kwalifikacji do uzyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego. Odpowiedzi udzielane przez kandydatkę w czasie kolokwium habilitacyjnego nie pozwoliły na usunięcie zastrzeżeń wniesionych przez recenzentów Rady Naukowej w toku oceny rozprawy. Rada Naukowa miała więc postawę do odmowy przyjęcia kolokwium habilitacyjnego. Nie było też uzasadnienia, aby kolokwium to powtarzać. Prezydium Komisji po zapoznaniu się ze stanowiskiem Sekcji wypowiedziało się w głosowaniu przeciw wnioskowi o uchylenie uchwał /8 nie/.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp