29.06.1995

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 1995 r., sygn. II SA 1179/95

1. W statucie gminy nie można powoływać innych organów niż przewidziane w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./ i określać ich zadania i uprawnienia kosztem kompetencji organów ustawodawczych.

2. Art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie terytorialnym nie eliminuje możliwości wprowadzenia do statutu zmiany wymogu tajnego głosowania przy podejmowaniu uchwał w innych sprawach niż przewidziane w przepisach tej ustawy.

 

oddala skargę.


UZASADNIENIE

Powołując się na art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym Wojewoda W. rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 20 marca 1995 r. orzekł nieważność uchwały Rady Gminy z dnia 14 lutego 1995 r. w sprawie statutu Gminy. (...) Zakwestionowane przez wojewodę postanowienia statutu poświęcone były powołaniu różnego rodzaju organów pomocniczych, jak: prezydium rady, kolegium przewodniczących komisji, klubów radnych i kolegium ich przewodniczących oraz podkomisji, a regulacja zawarta w par. 33 łączyła się z rozszerzeniem zakresu podejmowania przez radę uchwał w głosowaniu tajnym. Zdaniem wojewody rozbudowana struktura organów pomocniczych rady wykracza poza granice ustawy o samorządzie terytorialnym, podobnie jak i niedopuszczalne modyfikowanie zasad wyboru organów gminy przez rozszerzenie zakresu spraw rozstrzyganych w głosowaniu tajnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty