Wyrok NSA z dnia 24 maja 1995 r., sygn. IV SA 205/94
1. Instytucja prawna zwrotu nieruchomości, przewidziana w art. 69 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. 1991 nr 30 poz. 127 ze zm./, stwarza możliwość przywrócenia także innego prawa niż własność.
2. Jeżeli na byłym właścicielu wywłaszczonej nieruchomości ciąży obowiązek zwrotu wypłaconego mu zwaloryzowanego odszkodowania, to gmina, której obecnie przysługuje prawo własności tej nieruchomości, stała się wierzycielem i na jej rzecz /a nie Skarbu Państwa/ następuje zwrot wypłaconego odszkodowania.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 26 listopada 1992 r. Kierownik Urzędu Rejonowego w W. orzekł zwrot działek położonych w W. na rzecz Zofii Z., Cecylii D. oraz Krystyny W., na zasadach współwłasności po 1/3 każdej z nich. Zwrot ten wedle organu polega na "przywróceniu stronom za ich zgodą własności i posiadania, których zostały pozbawione na mocy decyzji o wywłaszczeniu Naczelnika Powiatu W. z dnia 15 maja 1975 r.". Zwrot działek nastąpił na podstawie art. 69 ustawy z dnia 24 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości w związku z tym, że nie został zrealizowany cel wywłaszczenia określony w decyzji o wywłaszczeniu - budowa spółdzielczego osiedla mieszkaniowego w W.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty