25.04.1995 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 1995 r., sygn. II SA 31/95

Decyzja Ministra Sprawiedliwości o powołaniu na stanowisko notariusza osoby, która spełnia warunki określone w art. 11 i 12 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie /Dz.U. nr 22 poz. 91/, jest wydawana w ramach uznania administracyjnego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Czesława H. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 listopada 1994 r. w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko notariusza.


UZASADNIENIE

Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 19 listopada 1994 r., na podstawie art. 10 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r: - Prawo o notariacie /Dz.U. nr 22 poz. 91/, po rozpatrzeniu wniosku Czesława H. z dnia 16 grudnia 1993 r. o powołanie na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w S.M., odmówił powołania wnioskodawcy na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii notarialnej w S.M. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, że Czesław H. ukończył studia prawnicze pierwszego stopnia w 1953 r., a magisterskie studia prawnicze w 1958 r. Po odbyciu aplikacji sądowej w 1954 r. został mianowany asesorem sądowym, a następnie w 1958 r. powołany na stanowisko sędziego Sądu Powiatowego w R. W 1974 r. na własną prośbę został zwolniony ze stanowiska sędziego. Od 1974 r. do chwili obecnej pracuje w charakterze radcy prawnego, kolejno w Urzędzie Powiatowym w R., w Spółdzielni Kółek Rolniczych w S.M. i w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w S.M. Rada Izby Notarialnej w (...) negatywnie zaopiniowała wniosek Czesława H. o powołanie na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w S. M. Rada wyraziła pogląd, że Czesław H., mający 63 lata, musiałby nauczyć się nowego zawodu, a ponadto nie ma potrzeby utworzenia kolejnej kancelarii notarialnej w S.M., gdyż tamtejsza kancelaria funkcjonuje na granicy opłacalności. Oceniając poczynione ustalenia, Minister uznał, że wprawdzie wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 12 pkt 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie, ale nie musi to oznaczać pełnego przygotowania do wykonywania zadań notariusza, który w zakresie swoich uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego, jest zobowiązany do ochrony praw i słusznych interesów stron, a wiec powinien mieć doświadczenie prawnicze gwarantujące prawidłowość wykonywania czynności i pewność dokonywanego obrotu prawnego. Dotychczasowa praca zawodowa kandydata nie zapewniała możliwości zdobycia wystarczającego doświadczenia w tych dziedzinach prawa, które są niezbędne w praktyce notarialnej, zwłaszcza że pracę na stanowisku sędziego zainteresowany przestał wykonywać dwadzieścia lat temu. Późniejsze zatrudnienie na stanowisku radcy prawnego w Urzędzie Powiatowym w R., w Spółdzielni Kółek Rolniczych i w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w S.M. tylko w bardzo wąskim zakresie umożliwiało zdobycie wiadomości praktycznych niezbędnych do wykonywania zawodu notariusza. Niezależnie od tego nie jest celowe utworzenie drugiej kancelarii notarialnej w S.M. Kancelaria już tam działająca w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na usługi notarialne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty