Wyrok NSA z dnia 27 marca 1995 r., sygn. III SA 575/94
Decyzja o umorzeniu zaległości podatkowych jest decyzją uznaniową i organy podatkowe w wypadkach gospodarczo uzasadnionych mogą lecz nie muszą wydać decyzję o umorzeniu zobowiązania podatkowego.
oddala skargę w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług za lipiec i sierpień 1993 r.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 8 lutego 1994 r. Urząd Skarbowy we W. po rozpatrzeniu wniosku Artura M. i Bogdana M. prowadzących Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "R." we W. o umorzenie zaległości podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług za lipiec i sierpień 1993 r. w kwocie 174.730.000 zł - wniosku tego nie uwzględnił, uznając iż argumenty dotyczące zagrożenia życiowej egzystencji podatników oraz zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowników i ich rodzin są nietrafne i nie zasługują na aprobatę. Podatnicy jako wspólnicy spółki cywilnej uzyskują bowiem bardzo wysokie dochody sięgające "jak w przypadku B. M. 1.300 mln zł". W sprawie nie występują zatem przesłanki gospodarczo lub społecznie uzasadnione do umorzenia zaległego zobowiązania na podstawie art. 31 ustawy o zobowiązaniach podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty