05.07.1995 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 1995 r., sygn. SA/Ł 3051/94

Z art. 10 i art. 26 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ wynika, iż podatek od towarów i usług jest podatkiem samoobliczalnym przez podatnika.

Jedynie więc w sytuacji, gdy obliczenie podatku lub zwrotu różnicy podatku zawarte w złożonej deklaracji jest nieprawidłowe może nastąpić ich korekta w drodze decyzji administracyjnej.

Rozstrzygając zatem o wysokości zobowiązania podatkowego lub o zwrocie różnicy podatku, organy podatkowe, mogą kontrolować zasadność przyjętych stawek podatku, ujętych w deklaracjach złożonych przez podatnika.

 

stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu I instancji.


UZASADNIENIE

W dniu 20.5.1994 r. Przedsiębiorstwo "A" Sp. z o.o. złożyło deklarację podatkową dla podatku od towarów i usług VAT-7 za kwiecień 1994 r., w której w rubryce oznaczonej nr 44, dotyczącej sprzedaży eksportowej opodatkowanej stawką "0" procent, wykazało wartość sprzedaży na kwotę 1.715.079.000 zł.

W następstwie kontroli przeprowadzonej w czerwcu 1994 r. przez pracowników Urzędu Skarbowego ustalono, iż jedynie sprzedaż eksportowa na kwotę 470.141.000 zł opodatkowana stawką "0" procent, jest prawidłowo udokumentowana. W pozostałym zakresie z dokumentów odprawy celnej w postaci Jednolitych Dokumentów Administracyjnych SAD 3/8 wynika, że eksporterem jak i importerem towarów są kontrahenci zagraniczni, a towary nie są dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym. Spółka "A" faktycznie pośredniczy tylko w ich przewozie, nie dokonując zakupu ani ich sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp