06.07.1994 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 1994 r., sygn. SA/Wr 433/94

O bezwzględnej nieważności umowy sprzedaży samochodu nie może decydować jedynie fakt posługiwania się przez sprzedającego podrobionymi lub przerobionymi dokumentami.

O istnieniu bezwzględnej nieważności umowy nie decyduje naruszenie przepisów celnych czy też podatkowych.

Bezwzględna nieważność transakcji nie może wystąpić tylko z tych przyczyn, że nabywca kupił samochód obciążony wadą polegającą na niedopuszczeniu na polski obszar celny czy też wadą związaną z nieuiszczeniem należności celnych.

 

oddala skargę.


UZASADNIENIE

Ryszard P. złożył w dniu 5 października 1993 r. wniosek o zwrot kwoty 1.800.000 zł, pobranej w dniu 16 października 1992 r. tytułem opłaty skarbowej od umowy sprzedaży samochodu osobowego.

Podatnik powoływał się na nieważność umowy sprzedaży i wskazywał, że sprzedający posługiwał się sfałszowanymi dokumentami, w tym również fałszywym dowodem osobistym i dowodem odprawy celnej. Okoliczności te doprowadziły do konieczności zapłacenia przez Ryszarda P. cła i podatku obrotowego za sprowadzony z zagranicy przez sprzedawcę samochód osobowy, zaś fakt ten - jego zdaniem - zwalnia nabywcę samochodu od obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej od umowy sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty