Wyrok NSA z dnia 22 listopada 1994 r., sygn. V SA 1504/94
Taryfa celna importowa zawiera klasyfikację towarów dokonaną według różnych kryteriów, w tym także według kryterium przeznaczenia; nie chodzi tu jednak o przeznaczenie w sensie sposobu wykorzystania towaru przez importera /nabywcę/, lecz o przeznaczenie towaru według zamysłu jego producenta.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi spółki z o.o. "M.P." w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 14 lutego 1994 r. w przedmiocie wymiaru cła i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Prezesa Głównego Urzędu Ceł sześć milionów dwieście tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącej.
UZASADNIENIE
Dyrektor Urzędu Celnego w W. decyzją zawartą w jednolitym dokumencie administracyjnym SAD z dnia 19 listopada 1993 r. nr 150201/06285 dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym prowadzony z zagranicy przez spółkę z o.o. "M. P." w W. towar określony w zgłoszeniu celnym jako korki do probówek medycznych, zaliczył go do pozycji taryfy celnej nr 3923 50 900 oraz wymierzył cło według stawki celnej 15 procent.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty