Wyrok NSA z dnia 7 marca 1994 r., sygn. V SA 2785/93
Zarówno pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim /Dz.U. nr 4 poz. 25/, jak i ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim /Dz.U. nr 10 poz. 49/ decydujące znaczenie dla uznania, że osoba przybywająca do Polski przybywa jako repatriant, miał charakter przyjazdu do kraju, to znaczy ustalenie, czy dana osoba przybywa z zamiarem osiedlenia się na stałe, czy też dopiero po przybyciu do Polski na pobyt czasowy, na miejscu wyraziła wolę osiedlenia się na stałe, uzyskując na to zezwolenie.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Janiny Ż. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 września 1993 r. w przedmiocie odmowy uznania nabycia obywatelstwa przez repatriację i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 1 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Ministra Spraw Wewnętrznych na rzecz skarżącej pięćset tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Janina Ż., zamieszkała w S., pismem z dnia 28 grudnia 1992 r. zwróciła się do Urzędu Wojewódzkiego w (...) o uznanie jej "za obywatela polskiego na zasadach repatriacji". W uzasadnieniu wnioskodawczyni podała, że jest Polką, jest trwale związana z kulturą i obyczajami polskimi, od 17 września 1939 r. mieszkała na terenie woj. wileńskiego, a obecnie mieszka na stałe w Polsce od 5 lipca 1960 r. Z załączonego życiorysu wynika, że wnioskodawczyni urodziła się 7 kwietnia 1935 r. w S. w ziemiańskiej rodzinie z ojca Bernarda G., syna Konstantego, i matki Fortunaty G., córki Aleksandra, z domu R. Ojciec wnioskodawczyni zginął podczas wyzwalania Warszawy, a ona w dniu 25 kwietnia 1959 r. wyszła za mąż za obywatela polskiego i w związku z tym 5 lipca 1960 r. przyjechała do Polski na pobyt stały jako obywatelka ZSRR, otrzymując kartę stałego pobytu. W aktach sprawy znajduje się fotokopia karty stałego pobytu Janiny Ż z dnia 2 lipca 1985 r., w której podano, że ma ona obywatelstwo ZSRR, oraz zaświadczenie /wraz z jego tłumaczeniem na język polski/ wydane przez Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu z dnia 21 grudnia 1992 r., z którego wynika, że Janina Ż., stale zamieszkała w Polsce i będąca obywatelką ZSRR, zgodnie z prawem rosyjskim o obywatelstwie nie jest obywatelką Federacji Rosyjskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty