Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 1994 r., sygn. SA/Po 3369/93
Z generalnej definicji kosztów uzyskania przychodów w polskim podatku dochodowym od osób prawnych /art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania - Dz.U. nr 21 poz. 86 ze zm./ wynika, że tzw. wydatki socjalno-bytowe ponoszone przez przedsiębiorstwo państwowe /osoby prawne/ na rzecz pracowników i ich rodzin oraz byłych pracowników i członków ich rodzin zasadniczo nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, gdyż nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie nie ma lub mieć nie może bezpośredniego wpływu na wielkość osiągniętego przychodu.
Ta ogólna definicja kosztów uzyskania przychodów jest jednakże modyfikowana m.in. postanowieniami art. 15 ust. 2 pkt 8 tejże ustawy, który pozwala uznać za koszty uzyskania przychodów wydatki ponoszone pośrednio na rzecz pracowników, jeżeli wynikają one z układu zbiorowego pracy, lub innych aktów prawnych.
oddala skargę.
UZASADNIENIE
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w S.Sz. działały do 31.7.1991 r. na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, wchodząc organizacyjnie w skład Dyrekcji Generalnej PKP. Zarządzeniem nr 113 Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 24 lipca 1991 r. zakłady te zostały wydzielone z przedsiębiorstwa państwowego "PKP" w odrębne przedsiębiorstwo państwowe wraz ze wszystkimi składnikami mienia będącego we władaniu tych zakładów w dniu wejścia w życie ww. zarządzenia, tj. 31.7.1991 r. oraz z ich wierzytelnościami i zobowiązaniami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty