Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 1994 r., sygn. SA/Kr 1851/94
Wniosek o zaliczenie dodatniej różnicy między podatkiem naliczonym a podatkiem należnym na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych nie jest dopuszczalny.
oddala skargę.
UZASADNIENIE
Wspólniczki spółki cywilnej sprzedały 5 listopada 1993 r. prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o tej samej nazwie siedzibie. Następnie spółka cywilna złożyła deklarację podatkową za listopad 1993 r., w której wykazała podatek naliczony w wysokości 151.178.000 zł i w związku z niewystąpieniem podatku należnego wniosła o zarachowanie części tej kwoty na podatek należny za listopad 1993 r. od podmiotu, który nabył przedsiębiorstwo oraz o przekazaniu reszty tej kwoty na jego rachunek.
Urząd skarbowy 2 lutego 1994 r. wydał decyzję odmowną uzasadniając tym, że w listopadzie 1993 r. spółka nie wykonała czynności opodatkowanej. Jako dowód urząd wskazał deklarację podatkową za ten miesiąc /z datą wpływu 4 stycznia 1994 r./. Powołał się przy tym na art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50/, według którego jeżeli w okresie, w którym podatnik otrzymał rachunek /fakturę/ nie wykonał czynności opodatkowanej, podatek naliczony za ten okres podlega rozliczeniu w okresie, w którym te czynności zostaną wykonane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty