Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 1994 r., sygn. SA/Gd 2279/93
1. Złożenie towaru w składzie celnym następuje w celach ustanowionych w art. 31 ust. 3ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne, Dz.U. nr 75 poz. 445 ze zm./ i nie jest równoznaczne z jego wywozem za granicę.
2. Zezwolenie na złożenie towaru w składzie celnym /art. 37 Prawa celnego/ nie zastępuje decyzji o odprawie celnej /art. 24 Prawa celnego/.
oddala skargę.
UZASADNIENIE
Na podstawie złożonego przez Spółkę Toyota wniosku o wszczęcie postępowania celnego Dyrektor Urzędu Celnego w G. decyzją z 14.5.1992 r. zawartą w Jednolitym Dokumencie Administracyjnym SAD dokonał odprawy celnej przywozowej 35 sztuk samochodów osobowych marki Toyota Corolla.
W odpowiedzi na wniosek złożony przez prowadzącego Skład Celny Toyota o powtórne przyjęcie do składu celnego Toyoty w W. dwóch samochodów marki Toyota Corolla, Dyrektor Urzędu Celnego w W. zezwolił na złożenie tych samochodów w składzie celnym /podstawa prawna decyzji - art. 37 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne, Dz.U. nr 75 poz. 445 ze zm./. Toyota, powołując się na art. 20 Prawa celnego wystąpiła do Urzędu Celnego w G. z wnioskiem o zwrot cła i podatku obrotowego pobranego od wywiezionego w powrotnym wywozie za granicę samochodu marki Toyota Corolla o oznaczonych numerach, odprawionego w przywozie 14.5.1992 r., w związku z tym, że samochód ten został przyjęty do składu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty