Wyrok NSA z dnia 17 listopada 1993 r., sygn. III SA 547/93
Każda niezarejestrowana w księdze podatkowej zaszłość gospodarcza stanowi o nierzetelności tej księgi niezależnie od powodów niezarejestrowania i wartości jakiej ta zaszłość dotyczy.
oddala skargę.
UZASADNIENIE
Urząd Skarbowy przyznał M.S. zwolnienie od podatków obrotowego i dochodowego z tytułu nowo uruchomionej działalności w zakresie handlu hurtowego i detalicznego artykułami spożywczymi i przemysłowymi za okres od 21.12.1990 r. do 20.12.1991 r.
Zaskarżoną decyzją z 22.3.1992 r. Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego stwierdzającą utratę przez podatnika prawa do powyższego zwolnienia poczynając od 1.1.1991 r. Jako podstawę tego rozstrzygnięcia organy obu instancji powołały par. 7 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 1990 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej /Dz.U. nr 35 poz. 203 ze zm./. Podstawą faktyczną tego rozstrzygnięcia było ustalenie nierzetelnego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów polegające na pominięciu w księdze rachunku dotyczącego sprzedaży towarów na rzecz G.S. "Samopomoc Chłopska". Ponadto Izba Skarbowa wskazała, iż niezgodnie z par. 2 ust. 3 w zw. z par. 2 ust. 1 pkt 2 małżonka podatnika w 1991 r. podjęła działalność gospodarczą, inną aniżeli zwolniona na podstawie przepisów rozporządzenia co również stanowi podstawę do stwierdzenia utraty prawa do zwolnienia od podatków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty