Wyrok NSA z dnia 15 listopada 1993 r., sygn. V SA 1318/93
Określenie wysokości podatku obrotowego od towarów sprowadzanych z zagranicy jest konsekwencją ustalenia wartości celnej towaru.
Ustalenie wartości celnej towaru, która to wartość stanowi równocześnie podstawę wymiaru cła, należy do organów celnych.
Okoliczność, że podatnik podatku obrotowego od towarów sprowadzonych z zagranicy był zwolniony od cła, nie pozbawia go interesu prawnego do wniesienia skargi na decyzję organu celnego.
uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
Decyzją zawartą w dowodzie odprawy celnej przywozowej Dyrektor Urzędu Celnego dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzony przez skarżącego z zagranicy samochód Mercedes 190 D, rok produkcji 1983, przyjmując jako podstawę wartość samochodu równowartość 9.500 DEM, uznał, że samochód jest zwolniony od cła i określił wysokość należnej opłaty manipulacyjnej oraz podatku obrotowego. W odwołaniu skarżący domagał się zmiany powyższej decyzji i przyjęcia za podstawę ustalenia należności wartości transakcyjnej samochodu, jaką stanowiła kwota 5.500 DEM. Skarżący powołał się ponadto na opinię rzeczoznawcy PZMot., który uznał, że samochód jest zużyty w 50 procent oraz, że jego wartość szacunkową należy ustalić na 105 mln zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty