Wyrok NSA z dnia 14 października 1992 r., sygn. V SA 44/92
1. Zastosowanie stawki celnej uzależnione jest wyłącznie od daty zgłoszenia do odprawy celnej.
2. Fakt opóźnienia decyzji przez bank udzielający gwarancji kredytowych i przez to opóźnienie realizacji transakcji nie ma i nie może mieć wpływu na wysokość stawki celnej.
3. Wartością celną towaru jest - zgodnie z brzmieniem art. 25 ust. 1 Prawa celnego - cena zapłacona lub należna za towar celny /wartość transakcyjna/ wraz z kosztami w niej nie ujętymi, a faktycznie poniesionymi przez kupującego.
Przepis ten wymienia taksatywnie przypadki, w jakich koszty faktycznie poniesione należy ująć w wartości transakcyjnej, brak jest więc podstawy prawnej do stosowania wykładni rozszerzającej.
Naczelny Sąd Administracyjny uchyla decyzję Prezesa GUC oraz dyrektora urzędu celnego w przedmiocie ustalenia wartości celnej i wymiaru cła od wiertarko-frezarki.
UZASADNIENIE
W maju 1991 r. Andrzej A. - właściciel firmy "D.-M." podpisał z włoską firmą Biesse kontrakt na dostawę obrabiarek do obróbki elementów meblowych /wiercenie i frezowanie/. Zgodnie z umową maszyny włoskie miały być dostarczone do 31 lipca 1991 r. Firma Biesse udzieliła kredytu na zakup maszyn, pod warunkiem udzielenia gwarancji kredytowych przez bank. Decyzję w tym przedmiocie bank podjął dopiero 27 lipca 1991 r. i 30 sierpnia 1991 r. W efekcie dostawa maszyn nastąpiła z dużym opóźnieniem, a więc pod rządami już nowych przepisów celnych - znacznie mniej korzystnych. W trakcie podpisywania kontraktu z firmą Biesse w maju 1991 r. obowiązywała stawka celna 7 proc., natomiast w momencie sprowadzenia maszyny, tj. w październiku 1991 r. - 15 proc.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty