06.10.1992 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 października 1992 r., sygn. III SA 1471/92

Zwolnienie przez radę gminy na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./ generalnie wszystkich mieszkańców gminy od podatku od nieruchomości, przypadającego od budynków mieszkalnych i ich części, stanowi przekroczenie uprawnień rady gminy przewidzianych w tym przepisie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Rady Gminy K. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody S-kiego z dnia 25 marca 1992 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności ś 2 pkt 2 uchwały Rady Gminy zwalniającego od podatku od nieruchomości wszystkich podatników będących posiadaczami budynków mieszkalnych.


UZASADNIENIE

Uchwałą z dnia 25 lutego 1992 r. Rada Gminy w K. ustaliła stawkę podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych lub ich części w wysokości 300 zł za m /par. 1 pkt 4/ i równocześnie w par. 2 pkt 2 zwolniła od tego podatku wszystkich podatników będących posiadaczami budynków mieszkalnych.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 25 marca 1992 r. Wojewoda S-ki na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./ stwierdził nieważność tej uchwały w części dotyczącej zwolnienia od podatku wszystkich posiadaczy budynków mieszkalnych, z uzasadnieniem, iż z art. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./ wynika, że obowiązek podatkowy ciąży na wszystkich osobach fizycznych i prawnych oraz jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, które są właścicielami, posiadaczami samoistnymi oraz zależnymi nieruchomości, użytkownikami wieczystymi lub posiadającymi nieruchomość bez tytułu prawnego albo nią zarządzającymi Zdaniem Wojewody, żaden przepis tej ustawy nie przewiduje możliwości całkowitego zwolnienia tych podmiotów od płacenia podatku od nieruchomości. W myśl art. 7 ust. 2 powyższej ustawy rada gminy jest uprawniona do wprowadzania innych zwolnień od podatku niż określone w art. 7 ust. 1 tej ustawy, co nie oznacza, iż ma ona prawo do całkowitego zwolnienia wszystkich podatników od płacenia podatku od nieruchomości lub od poszczególnych rodzajów nieruchomości. Wojewoda zauważył też, że skoro Rada Gminy ustaliła stawkę podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych lub ich części, to niezrozumiałe jest zwolnienie od podatku z tego tytułu wszystkich podatników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne