11.02.1992

Wyrok NSA z dnia 11 lutego 1992 r., sygn. III SA 1501/91

1. Obligatoryjna odmowa wydania paszportu lub jego unieważnienie na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach /Dz.U. 1991 nr 2 poz. 5/ może w toku postępowania przygotowawczego nastąpić jedynie w stosunku do podejrzanego o popełnienie przestępstwa, i to ściganego z oskarżenia publicznego, albo w sprawie karnej skarbowej. Jeżeli natomiast w sprawie karnej toczy się postępowanie przygotowawcze ad rem, to odmowa wydania paszportu /unieważnienie/ jest fakultatywna i może ewentualnie nastąpić w okolicznościach i na warunkach określonych w art. 6 ust. 2 i odpowiednio art. 10 ust. 1 zdanie drugie tej ustawy.

2. Organy paszportowe są nie tylko uprawnione, ale wręcz zobowiązane /art. 7 i art. 77 par. 1 Kpa/ do badania zasadności złożonego wniosku o unieważnienie paszportu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Zbigniewa K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 sierpnia 1991 r. w przedmiocie unieważnienia paszportu i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Ministra Spraw Wewnętrznych kwotę złotych sto dwadzieścia tysięcy tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp