06.02.1992

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 1992 r., sygn. I SA 1345/91

Oddanie spółdzielni /z wyłączeniem spółdzielni mieszkaniowych/ gruntu w użytkowanie wieczyste na podstawie art. 2 ust. 10 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 79 poz. 464 i z 1991 nr 83 poz. 373/ następuje w drodze cywilnoprawnej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę likwidatora Spółdzielni Handlowo-Usługowej "Samopomoc Chłopska" w B. na decyzję Kolegium Odwoławczego przy Sejmiku Samorządowym Województwa B-kiego z dnia 8 października 1991 r. w przedmiocie przekazania działki w użytkowanie wieczyste.


UZASADNIENIE

Kolegium Odwoławcze przy Sejmiku Samorządowym Województwa B-kiego decyzją z dnia 8 października 1991 r. nr KL-G 59/I/91 uchyliło decyzję Zarządu Miasta i Gminy w M. z dnia 9 września 1991 r., odmawiającą Spółdzielni Handlowo-Usługowej "Samopomoc Chłopska" w B. przekazania w użytkowanie wieczyste nieruchomości położonej w M. przy ul. Sz., o powierzchni 10.806 m2, oznaczonej numerem geodezyjnym 1329, jednocześnie umarzając postępowanie I instancji. W uzasadnieniu decyzji Kolegium Odwoławczego podano, że organ I instancji uznał, iż SHU "Samopomoc Chłopska" jest nadal użytkownikiem wskazanej wyżej nieruchomości na mocy art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 79 poz. 464/. Zdaniem Kolegium, organ I instancji nie wziął pod uwagę, że użytkowanie jest prawem niezbywalnym, a Spółdzielnia nie dysponuje dokumentem potwierdzającym jej prawo do użytkowania tej nieruchomości. Organy administracji państwowej nie są władne wiążąco ustalać istnienie lub nieistnienie stosunku cywilnoprawnego; rozstrzygnięcie tej kwestii należy do sądu powszechnego. Ustalenie zatem prawa użytkowania omawianej nieruchomości nastąpiło z naruszeniem przepisów o właściwości. Ponieważ przekazywanie gruntów w użytkowanie wieczyste następuje z pominięciem trybu administracyjnego /z wyłączeniem sytuacji, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 powyższej ustawy oraz w art. 80 ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, które w tej sprawie nie mają zastosowania/, decyzja organu I instancji podlegała uchyleniu, a postępowanie administracyjne należało umorzyć jako bezprzedmiotowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty