Wyrok NSA z dnia 11 września 1992 r., sygn. SA/Po 1087-1091/92
Podatnik nie może przerzucać na Państwo skutków niewywiązywania się kontrahentów z umów cywilnoprawnych.
UZASADNIENIE
M.M., A.S. i J.S. podjęli z początkiem 1991 r. działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa handlowego i doradztwa technicznego w formie spółki cywilnej, której przychody opodatkowane były na zasadach ogólnych. 1.6.1991 r. skład wspólników został poszerzony o dwie osoby, a mianowicie M.K. i L.F. Prowadzoną dotychczas działalność spółki cywilnej rozszerzono o handel hurtowy i detaliczny artykułami spożywczymi oraz przemysłowymi.
20.8.1991 r. każdy z pięciu wspólników złożył w Urzędzie Skarbowym odrębną deklarację w sprawie zaliczki na podatek dochodowy za lipiec 1991 r.
Jednocześnie ze złożeniem deklaracji w sprawie zaliczek na podatek dochodowy za lipiec 1991 r. - M.M. powołując się na upoważnienie pozostałych wspólników spółki - zwrócił się do Urzędu Skarbowego o przesunięcie terminu płatności podatku dochodowego za miesiąc lipiec. Uzasadnił swój wniosek tym, iż w lipcu spółka osiągnęła dochód, ale nie może zapłacić podatku, gdyż jest w trakcie ściągania należności od dłużnika. W poprzednich miesiącach spółka nie osiągała dużych dochodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty