Wyrok NSA z dnia 3 lipca 1992 r., sygn. SA/Gd 662/92
1. Urząd celny jako płatnik podatku obrotowego granicznego nie ma podstaw do uwzględnienia ustnego wniosku strony o częściowe zwolnienie z podatku obrotowego na podstawie par. 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 1991 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od towarów sprowadzanych lub nadsyłanych z zagranicy oraz zwolnień od tego podatku /Dz.U. nr 68 poz. 290/.
2. Jeżeli podatnik uprawniony do zwolnienia /inwalida/ nie ma możliwości przedstawienia urzędowi celnemu dokumentów potrzebnych do zastosowania zwolnienia, możliwe jest stwierdzenie nieistnienia obowiązku podatkowego w części objętej zwolnieniem podatkowym w trybie art. 175 par. 1 Kpa.
UZASADNIENIE
Leszek M. pismem z dnia 28 listopada 1991 r. wystąpił do Urzędu Skarbowego w B. z prośbą o skorygowania wymiaru podatku obrotowego od sprowadzonego z zagranicy samochodu osobowego Fiat Ritmo. Wyjaśnił, że odprawy celnej samochodu dokonał w Urzędzie Celnym w T. w dniu 19 listopada 1991 r., gdzie zapłacił obliczony przez Urząd podatek obrotowy, mimo, że zgłaszał uprawnienie do ulgi w podatku obrotowym z tytułu inwalidztwa III grupy w związku ze schorzeniami kończyn dolnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty