Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 1991 r., sygn. III SA 1289/91
Wymóg złożenia oświadczenia, o którym mowa w par. 2 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1991 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od towarów sprowadzanych lub nadsyłanych z zagranicy oraz zwolnień od tego podatku /Dz.U. nr 15 poz. 69/, ma charakter materialnoprawny, a nie formalny.
Złożenie oświadczenia po dokonaniu odprawy celnej, o którym mowa w par. 2 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1991 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od towarów sprowadzanych lub nadsyłanych z zagranicy oraz zwolnień od tego podatku /Dz.U. nr 15 poz. 69/ nie powoduje skutków prawnych, o których mowa w par. 2 ust. 1 tego rozporządzenia, to jest zwolnienia od podatku obrotowego.
UZASADNIENIE
Centrala Importowo-Eksportowa sprowadziła z zagranicy towary takie, jak: rury z miedzi, drut nawojowy, bibułę, karton itp. Przedstawiając te towary do odprawy celnej nie zamieściła jednak w zgłoszeniu celnym oświadczenia, że są to towary zaopatrzeniowe. Wskutek tego wobec tych towarów nie zastosowano zwolnienia od podatku obrotowego, które to zwolnienie przewiduje par. 2 ust. 1 powołanego wyżej rozporządzenia. Wniosek Centrali złożony w Urzędzie Skarbowym w W. o "anulowanie" tego podatku został załatwiony odmownie i taka decyzja została utrzymana w mocy przez Izbę Skarbową w W.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty