Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 1989 r., sygn. I SA 1005/89
W świetle art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach /Dz.U. nr 10 poz. 48 ze zm./ znaczne zużycie techniczne domu nie może stanowić przeszkody do wpisania go do rejestru zabytków.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Naczelnika Miasta i Gminy S. na decyzję Ministra Kultury i Sztuki z dnia 5 czerwca 1989 r. w przedmiocie wpisania budynku do rejestru zabytków.
UZASADNIENIE
Minister Kultury i sztuki decyzją z dnia 5 czerwca 1989 r. nr DMP-Xa-676/3/S/89 utrzymał w mocy decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w B. z dnia 18 kwietnia 1989 r. l.dz. KL.WZK-5340/2/89 nr rej. 718 o wpisaniu do rejestru zabytków budynku przy ul. Ś. nr 22 w S. W uzasadnieniu decyzji Minister stwierdził, że budynek mający wartości historyczno-architektoniczne zachował się od przełomu XIX i XX wieku bez istotnych zmian i jest jednym z ostatnich obiektów wskazujących na historyczne ukształtowanie się zabudowy tej ulicy, stanowiącej oś główną, łączącą rynek z założeniem pałacowo-ogrodowym księżnej Anny Jabłonowskiej. Opinia Zespołu Ekspertów Międzyresortowej Komisji do Spraw Rewaloryzacji Miast i Zespołów Staromiejskich z dnia 15 stycznia 1988 r. l.dz. DA/19/DK, która jest zbieżna z ustaleniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w B., stwierdza, że dom ten jest "jednym z istotnych elementów dawnej ulicy pałacowej /obecnie Ś./, będącej ważnym wnętrzem urbanistycznym z punktu widzenia zabytkowego układu przestrzennego S. i świadkiem dawnej zabudowy, zachowanej jeszcze w obu pierzejach ulicy". Stanowisko organu I instancji, poddające ochronie budynek przy ul. Ś. nr 22 w S., jest zgodne z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego miasta S. z 1986 r., w którym przewidziano uporządkowanie tej ulicy między innymi poprzez trwałą adaptację budynków stosownie do wymagań konserwatorskich. Zgodnie z art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach /Dz.U. nr 10 poz. 48 ze zm./ ochronie podlegają budynki niezależnie od ich stanu zachowania, a ścisłość ustaleń dotyczących czasu budowy nie ma istotnego znaczenia, albowiem w myśl art. 2 tej ustawy dobrem kultury, poddawanym ochronie, może być nieruchomość nie tylko dawna, ale nawet współczesna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty