16.05.1988

Wyrok NSA z dnia 16 maja 1988 r., sygn. IV SA 227/88

1. Szczególna forma wyzbycia się własności przez dotychczasowego właściciela, przewidziana w art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych /Dz.U. nr 14 poz. 60/, nakłada na organy decyzyjne w tych sprawach szczególny obowiązek ustalenia rzeczywistej woli osoby, której przypisuje się dokonanie czynności prawnej w postaci oddania gruntów pod drogi publiczne ze świadomością utraty ich własności, bez materialnej rekompensaty.

2. Uczestnictwo miejscowej ludności w realizacji zadań inwestycyjnych w ramach udziałów własnych ludności w realizacji części /fragmentów/ zadań objętych planem inwestycyjnym lub remontów powinno być uzgodnione w drodze umowy między inwestorem a jednostką organizacyjną reprezentującą miejscową ludność, podejmującą czyn społeczny, która powinna być - w myśl par. 6 ust. 2 uchwały nr 132 Rady Ministrów z dnia 2 września 1977 r. w sprawie czynów społecznych oraz pomocy Państwa w ich organizacji i realizacji /M.P. nr 24 poz. 122/ - zawarta w roku poprzedzającym rok realizacji danego zadania, najpóźniej w okresie opracowywania projektu planu, oraz powinna określić dodatkowe przesłanki zawarte w tym przepisie.

 

uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji w przedmiocie przejęcia na własność Państwa części gruntów działki nr 836/1 zajętych pod ulicę wsi D.


UZASADNIENIE

Naczelnik Gminy H., po dwukrotnym rozpoznaniu sprawy w wyniku sprzeciwu Prokuratora Rejonowego w H., decyzją z dnia 27 listopada 1987 r. opartą na przepisie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych /Dz.U. nr 14 poz. 60/, stwierdził, że zajęty pod drogę publiczną /ulicę/ grunt o powierzchni 91 m2 /0,01 ha/ w postaci części działki nr 836/1 położonej w obrębie wsi D., będący uprzednio własnością Konstantego O., stał się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa. W uzasadnieniu tej decyzji powołał się na fakt dobrowolnego odstąpienia przez mieszkańców wsi D., w tym również przez Konstantego O., części swych nieruchomości na poszerzenie pasa ulicznego z przeznaczeniem na budowę chodników. Dobrowolne odstąpienie polegało na pobudowaniu przez poszczególnych mieszkańców we własnym zakresie przy swoich posesjach ogrodzenia na linii oddzielającej pas uliczny od posesji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp