Wyrok NSA z dnia 2 września 1987 r., sygn. III SA 507/87
1. Skutkiem przyznania orzeczeniem sądu wspólnego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jednemu z rozwiedzionych małżonków jest wygaśnięcie prawa drugiego małżonka do tego lokalu, a więc i uprawnienia do przebywania w tym lokalu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych /Dz.U. 1984 nr 32 poz. 174/.
2. Dopóki nie nastąpi podział wspólnego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, dopóty prawo to przysługuje obojgu rozwiedzionym małżonkom, a samo opuszczenie lokalu przez jednego z rozwiedzionych małżonków i nieprzebywanie w nim nie może być utożsamiane z utratą uprawnień do przebywania w lokalu.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Grzegorza K. na decyzję Dyrektora Wydziału Społeczno-Administracyjnego Urzędu Wojewódzkiego w Skierniewicach z dnia 19 lutego 1987 r. w przedmiocie wymeldowania i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 1 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od tego organu kwotę złotych dwa tysiące tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty