Wyrok NSA z dnia 21 marca 1985 r., sygn. III SA 1130/84
Usunięcie drzew i krzewów z terenu projektowanej budowy osiedla mieszkaniowego w związku z usytuowaniem - w miejscu istniejących zespołów roślinności - budynków mieszkalnych i innych obiektów służących realizacji budowy, nie może być uznane za usunięcie drzew i krzewów w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi /art. 48 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska - Dz.U. nr 3 poz. 6/ choćby nawet inwestor miał opracowany projekt innego urządzenia układu terenów zieleni osiedlowej, przewidujący zasadzenie drzew i krzewów w liczbie przewyższającej liczbę roślin usuniętych.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Ł. na decyzję Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, gospodarki Wodnej i Geologii Urzędu Wojewódzkiego w Łomży z dnia 1 września 1985 r. w przedmiocie ustalenia opłaty za wycięcie drzew.
UZASADNIENIE
Zakład Usług Inwestycyjnych Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Ł. wystąpił do Naczelnika Miasta i Gminy w W.M. z wnioskiem o zezwolenie na wycięcie drzew na terenie przewidzianego do realizacji osiedla mieszkaniowego "C" w W.M. Do wniosku dołączony został projekt p.n. "Analiza drzew do wycięcia", opracowany przez Biuro Projektowo-Badawcze Budownictwa Ogólnego "Miastoprojekt - B". W pkt 4 opisu technicznego tego projektu wskazano, że przyczyną usuwania drzew jest usytuowanie projektowanych budynków mieszkalnych, sieci uzbrojenia terenu, dojazdów, placów składowych oraz związana z budową osiedla praca dźwigu montażowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty