Wyrok NSA z dnia 21 maja 1982 r., sygn. SA/Wr 144/82
1. Oświadczenie złożone przez najemcę lokalu mieszkalnego, że zajmowany lokal przekaże on do dyspozycji organu administracji po uzyskaniu lokalu spółdzielczego, jest czynnością nie mającą bezpośredniego wpływu na wynikające z art. 39 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe /Dz.U. nr 14 poz. 84/ uprawnienia osób bliskich pozostałych w lokalu. Prawo bowiem do uzyskania przydziału zwolnionego przez najemcę lokalu przepis ten przyznaje osobie bliskiej najemcy, a nie samemu najemcy, który wobec tego nie może zrzec się tego prawa w imieniu swoich bliskich.
2. Artykuł 39 prawa lokalowego nie zawiera w swej treści ograniczenia wykluczającego możliwość ubiegania się o przydział zwolnionego lokalu przez osobę objętą przydziałem innego lokalu na rzecz dotychczasowego najemcy. Jest to jedynie okoliczność faktyczna, która powinna być rozważona przez organ orzekający podczas oceny miary potrzeb strony.
3. Skoro nowe mieszkanie byłego najemcy przewidziane jest - zgodnie z obowiązującymi normatywami - na zaspokojenie potrzeb czterech osób /M-4/, organ administracji obowiązany jest szczegółowo uzasadnić pogląd wyrażony w decyzji, że mieszkanie to zaspokoi potrzeby także piątej osoby, pozostawionej w poprzednio zajmowanym przez najemcę lokalu i ubiegającej się o jego przydział na podstawie art. 39 prawa lokalowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty