Wyrok NSA z dnia 23 lutego 1982 r., sygn. SA/Wr 24/82
1. Osoby bliskie pozostawione w lokalu mieszkalnym przez dotychczasowego najemcę, o których mowa w art. 39 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe /Dz.U. nr 14 poz. 84/, są w odmiennej sytuacji od wszystkich innych starających się o przydział mieszkania, ponieważ już zamieszkują w określonym lokalu i z tego faktu, oraz z uprawnień dotychczasowego najemcy, czerpią swoje prawa do otrzymania przydziału całości lub części zajmowanego lokalu.
2. Oceniając zasadność przydzielenia lokalu w trybie art. 39 zdanie drugie prawa lokalowego, organ administracji powinien brać pod uwagę interes ogólnospołeczny, interes osoby bliskiej pozostawionej w mieszkaniu, a także interes dotychczasowego najemcy, wnikliwie rozważając, któremu z nich przyznać pierwszeństwo.
3. Orzekając na podstawie art. 39 prawa lokalowego o przekwaterowaniu osób bliskich pozostawionych w lokalu przez dotychczasowego najemcę do zajmowanego przez niego nowego lokalu, organ administracji powinien mieć na uwadze normy zaludnienia mieszkań, przyjmując w stosunku do osób przekwaterowanych powierzchnię przewidzianą w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy, w odniesieniu zaś do najemcy i osób z nim zamieszkujących - normy przewidziane w par. 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1974 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów prawa lokalowego /Dz.U. nr 26 poz. 152 ze zm./.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty