W jaki sposób spółka kapitałowa rozlicza w księgach rachunkowych pożyczkę otrzymaną od udziałowca
W działalności gospodarczej każdego podmiotu niejednokrotnie występuje potrzeba jego dokapitalizowania. W spółkach kapitałowych może ono przyjąć formę wnoszonych przez udziałowców dopłat do kapitału, wpłat na podwyższenie kapitału zakładowego czy pożyczek. Z pewnością ta ostatnia forma dofinansowania działalności spółki jest najmniej sformalizowana i przez to bardziej atrakcyjna. W artykule przedstawiamy, w jaki sposób należy rozliczyć bilansowo i podatkowo otrzymanie pożyczki od udziałowca i jej spłatę.
Rozliczenie w księgach rachunkowych otrzymanej od udziałowca pożyczki
Zobowiązanie z tytułu pożyczki otrzymanej od udziałowca należy ująć w księgach rachunkowych według wartości nominalnej (art. 28 ust. 11 pkt 2 uor) z chwilą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy lub do kasy jednostki:
Wn konto 131 "Bieżący rachunek bankowy" lub konto 100 "Kasa",
Ma konto 240 "Pozostałe rozrachunki".
Pożyczka na ogół jest oprocentowana. O sposobie ujęcia odsetek od pożyczki udzielonej przez udziałowca przesądza cel, w jakim została ona wykorzystana. Jeżeli otrzymana przez jednostkę pożyczka została przeznaczona na sfinansowanie zakupu lub budowy środka trwałego - odsetki od pożyczki, naliczone za okres do momentu oddania środka trwałego do używania, zwiększają jego wartość początkową. Będą one zatem zaewidencjonowane:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty