Kiedy można uzyskać rozłożenie podatku na raty lub odroczenie terminu płatności
Przedsiębiorca znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych może ubiegać się o ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych, tj. możliwość rozłożenia podatku na raty lub odroczenia terminu jego płatności. W wyjątkowych sytuacjach przedsiębiorca może ubiegać się nawet o umorzenie podatku w całości lub części. Uzyskanie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego nie jest proste. Ulgi te mają charakter uznaniowy i są przyznawane podatnikom w sytuacjach wyjątkowych. Jednak w przypadku niemożności zapłaty podatku w terminie złożenie wniosku o przyznanie ulgi jest lepsze niż bezczynne oczekiwanie na powstanie zaległości podatkowej.
Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, należy odpowiednio uzasadnić swój wniosek, podkreślając ważny interes podatnika oraz wskazując na korzyści dla budżetu państwa płynące z przyznania danej ulgi. Należy także pamiętać, że organy podatkowe, oceniając nasz wniosek na podstawie zobiektywizowanych dokumentów, dokonają analizy finansowej sytuacji naszego przedsiębiorstwa oraz sprawdzą, czy wnioskujący daje gwarancję wywiązania się z zobowiązań podatkowych w przyszłości.
Z jednej strony istotą ulgi jest chęć ułatwienia podatnikowi zapłaty podatku w dogodnym terminie, gdy znajdzie się on chwilowo w niezawinionej przez niego trudnej sytuacji finansowej. Z drugiej strony ulga jest też narzędziem optymalizacji ściągania podatków przez organy podatkowe. Przyjmuje się bowiem, że udzielenie ww. ulg pomaga utrzymać stabilność finansową przedsiębiorcy, a zatem - stabilność wywiązywania się przez niego z zobowiązań podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty