28.04.2013 Podatki

Czy pieniądze od członka rodziny przelane z tytułu pożyczki na rachunek spółki korzystają ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych

Wraz z ojcem zakładamy spółkę cywilną - chcemy świadczyć usługi w zakresie drobniejszych robót budowlanych. Ojciec, jako że od wielu lat pracował w branży, posiada specjalistyczny sprzęt. Ja natomiast, jako drugi ze wspólników, chciałbym do spółki dokupić również część wyposażenia. W związku z tym ojciec udzielił mi pożyczki w kwocie 20 000 zł. Zawarliśmy pisemną umowę - jestem w niej wskazany jako pożyczkobiorca działający prywatnie. Środki pieniężne z pożyczki zostały przez ojca wpłacone bezpośrednio na konto spółki. W tytule przelewu wskazał mnie z imienia i nazwiska oraz umowę pożyczki, na podstawie której wpłacił pieniądze.

PROBLEM

Teraz chcę w urzędzie zgłosić pożyczkę, aby nie wystąpił podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy jednak to, że wpłata została dokonana na konto spółki cywilnej, a nie moje prywatne, ograniczy możliwość zwolnienia z podatku? Czy ma znaczenie to, że wykorzystam uzyskane w ten sposób środki w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a na umowie występowałem jako osoba prywatna?

Sprawdź definicję pożyczki w Encyklopedii księgowego na www.inforfk.pl

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty