Jak poprawić najczęściej pojawiające się błędy w dokumentach rozliczeniowych składanych w ZUS
Błąd w dokumencie rozliczeniowym - raporcie lub deklaracji - może być powodem nieprawidłowych rozliczeń na koncie płatnika, nieprzekazania składek do otwartego funduszu emerytalnego czy ustalenia nieprawidłowej wysokości należnych składek. Płatnik lub osoba, która w imieniu płatnika sporządza te dokumenty, mogą zostać ukarani za nieprawidłowe ich sporządzenie grzywną w wysokości do 5000 zł.
Dokumenty rozliczeniowe to miesięczna deklaracja rozliczeniowa (ZUS DRA) oraz miesięczne raporty imienne (ZUS RCA, ZUS RZA i ZUS RSA). Na podstawie tych dokumentów ZUS prowadzi rozliczenia na koncie płatnika składek i kontach osób ubezpieczonych.
Najczęściej popełniane błędy w raportach składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA)
Każdy błąd w raporcie składkowym (ZUS RCA lub ZUS RZA) musi zostać poprawiony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy błąd polega na zaniżeniu/zawyżeniu podstawy wymiaru składek o kwotę nieprzekraczającą 2,20 zł - wówczas raportu nie trzeba poprawiać (art. 41 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Zwolnienie z konieczności sporządzenia korekty nie ma zastosowania, jeżeli w raporcie składki naliczane są od podstawy wymiaru stanowiącej zadeklarowaną kwotę. W takiej sytuacji korektę należy złożyć również w przypadku groszowych różnic w podstawie wymiaru składek. Dotyczy to m.in. raportu złożonego za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności, dla której podstawą wymiaru składek jest kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty