20.09.2009 Podatki

W jaki sposób ustalić kwotę nadwyżki VAT naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy

Czy obecnie jest jakiś limit zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na rachunek bankowy? Czy mogę wykazać całą kwotę nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy w poz. 58 deklaracji VAT-7, nawet gdy nie dokonałem zakupów środków trwałych? Z deklaracji wynika, że powinienem wskazać, w jakim terminie wnoszę o zwrot. Proszę o wskazówki, kiedy i jak określić kwotę do zwrotu w terminie 25, 60, 180 dni?

PROBLEM

RADA

Od 1 grudnia 2008 r. nie ma już żadnego limitu ograniczającego wysokość zwrotu VAT. Może Pan więc wykazać do zwrotu na rachunek bankowy całą kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w poz. 58 deklaracji VAT-7. Obecnie nie ma też znaczenia, czy dokonywał Pan zakupów środków trwałych, ani też jakimi stawkami jest opodatkowana wykonywana przez Pana działalność.

Obecnie tylko od Pana decyzji zależy, czy wykaże Pan nadwyżkę VAT naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy, czy też do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Zasady ustalania terminów zwrotu nadwyżki zostały szczegółowo opisane w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym w deklaracji VAT powstanie nadwyżka podatku naliczonego nad podatkiem należnym (w kwocie nadwyżki może się też znajdować kwota z przeniesienia z poprzedniego okresu rozliczeniowego) - podatnik ma trzy możliwości jej rozliczenia:

● może kwotę tej nadwyżki w całości przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy, wykazując ją w polu 62 deklaracji, lub

● zażądać jej zwrotu na wskazany rachunek bankowy (zwrot bezpośredni), wykazując ją w polu 58 deklaracji,

● żądać zwrotu bezpośredniego w części (w określonej przez siebie kwocie), przy jednoczesnym przeniesieniu pozostałej kwoty do rozliczenia w następnym okresie rozliczeniowym. Kwoty te wykaże wówczas w obu powyższych pozycjach deklaracji, w odpowiednich częściach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty