Nowy zawód - dyplomowany księgowy
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pracuje nad certyfikacją zawodu księgowych. Pierwsze dyplomy zamierza przekazać już w przyszłym roku. Prezentujemy wywiad z Ryszardem Goryckim, biegłym rewidentem, przewodniczącym zespołu ds. certyfikacji zawodu księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - przygotowany przez BIULETYN RACHUNKOWOŚCI.
● Kiedy powstał pomysł stworzenia nowego zawodu - dyplomowanego księgowego? Czy ma to jakiś związek z obecnym kryzysem i wcześniejszymi wpadkami księgowych, jak np. sprawa Enronu?
Certyfikowanie zawodu powstało już 20-25 lat temu. Gospodarka rynkowa ma swoje prawa i nie ogranicza się do jednego kraju. W globalnej gospodarce rynkowej rola księgowego jest dużo większa niż techniczne rejestrowanie zdarzeń gospodarczych i pilnowanie terminów podatkowych. Zawód ten pełni bardzo ważną funkcję społeczną, dlatego księgowi powinni posiadać stosowne, wszechstronne wykształcenie oraz, co pokazuje obejmujący obecnie światowe rynki finansowe kryzys, charakteryzować się odpowiednim poziomem etyki zawodowej. Niezbędne są więc wysokie kwalifikacje oraz postępowanie zgodnie z zasadami zawartymi w "Kodeksie zawodowej etyki rachunkowości". Polska nie jest pionierem w certyfikowaniu księgowych. System certyfikacji najdłuższą tradycję ma w Wielkiej Brytanii. Działa tam 141 000 dobrowolnie zrzeszonych dyplomowanych księgowych, którzy posiadają certyfikaty honorowane przez pracodawców. Największą organizacją skupiającą księgowych jest Instytut Dyplomowanych Księgowych Anglii i Walii (ICEAW). Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, jako członek Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), jest zobowiązane do przestrzegania jego wymogów. Certyfikacja zawodu księgowego stanowi jeden z warunków wynikających z opracowanych przez IFAC Międzynarodowych Standardów Edukacyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty