Do 1 czerwca 2009 r. płatnicy składek muszą wystawić zaświadczenie o przychodzie dla osoby, która pobiera świadczenie przedemerytalne
Do 1 czerwca 2009 r. osoby uprawnione do świadczenia przedemerytalnego, które dodatkowo uzyskują przychód podlegający składkom na ubezpieczenia społeczne, muszą rozliczyć się z tego dodatkowego przychodu uzyskanego w okresie od 1 marca 2008 r. do 28 lutego 2009 r. W tym celu powinny dostarczyć do ZUS dokument potwierdzający wysokość tego przychodu. Takim dokumentem jest zaświadczenie płatnika składek albo oświadczenie o uzyskanym przychodzie.
Na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia o przychodzie ZUS dokona rozliczenia wypłaconego świadczenia/zasiłku przedemerytalnego. Jeżeli przychód przekroczył roczną graniczną kwotę (patrz słowniczek na str. 29) - 22 605,60 zł, świadczenie powinno być zawieszone. Natomiast jeżeli przychód nie przekroczył rocznej granicznej kwoty, ale suma świadczenia oraz przychodu z całego roku rozliczeniowego jest wyższa od rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu (patrz słowniczek na str. 29) - 16 147,20 zł, ZUS uzna, że świadczenie powinno być wypłacane w zmniejszonej wysokości przez cały rozliczany rok.
Za złożenie zaświadczenia o przychodzie w terminie odpowiada płatnik składek i osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego. Natomiast nienależnie pobrane świadczenie zawsze ma obowiązek zwrócić osoba, która je otrzymała.
?
Zatrudniamy pracownicę uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego, która zwróciła się do nas o wystawienie zaświadczenia o przychodzie dla celów rozliczenia z ZUS. Do kiedy musimy wystawić takie zaświadczenie i za jaki okres rozliczeniowy? Czy powinniśmy je sami wysłać do ZUS, czy też może to zrobić pracownik?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty