Najnowsze interpretacje urzędowe. Zasady realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podstawy wymiaru zasiłków
Po wydaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. płatnicy zasiłków z ubezpieczenia społecznego mają obowiązek uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków wszystkie składniki wynagrodzenia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie są wypłacane w trakcie pobierania zasiłków. ZUS instruuje płatników zasiłków, w jaki sposób należy realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Pismo dostępne jest też na stronie internetowej „MONITORA księgowego” www.mk.infor.pl w zakładce Archiwum.
Z dniem 7 lipca 2008 r. wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06 (Dz.U. Nr 119, poz. 771), w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Przy wykonywaniu tego wyroku należy stosować następujące zasady.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty