Najnowsze orzecznictwo. Podatek od odsetek od renty wyrównawczej
Odsetki od renty wyrównawczej z tytułu wypadku przy pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 21 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 1468/07.
Skarżący zwrócił się o interpretację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT) i wskazanie, czy odsetki wypłacone od ustanowionej na jego rzecz renty uzupełniającej korzystają ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95 ww. ustawy. Podkreślił, że jego zdaniem wskazane przychody powinny podlegać zwolnieniu.
Naczelnik urzędu skarbowego uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Przywołał przepisy art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 7 ustawy o PIT oraz art. 481 i 444 k.c., stwierdzając, że renta uzupełniająca stanowi świadczenie odszkodowawcze, o jakim mowa w art. 444 k.c., i nie mieści się w źródłach przychodu, o których stanowi art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Stanowi ona przychód z innych źródeł i korzysta ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o PIT; z tego samego źródła pochodzą odsetki wypłacone w związku z ww. należnością, z tym że nie korzystają one już ze zwolnienia. Tym samym objęte zapytaniem należności nie mieszczą się w zakresie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT (tj. zwolnienia odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 updof) i podlegają opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty