5. Najnowsze orzecznictwo
5.1. Czy zwrot VAT za materiały budowlane jest możliwy, gdy wydatki dotyczyły lokalu niemieszkalnego
Gdy lokal niemieszkalny nie spełnia po przebudowie warunków określonych odrębnymi przepisami dla lokali mieszkalnych, nie jest możliwy zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - wyrok WSA w Szczecinie z 6 września 2007 r. (sygn. akt I SA/Sz 39/07).
Podatnik nabył lokal użytkowy o powierzchni 9 m2 i dokonał w nim pewnych zmian. Następnie wystąpił do urzędu skarbowego o zwrot VAT na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. We wniosku podatnik napisał, że poniósł wydatki w związku z dokonaniem przebudowy pomieszczenia niemieszkalnego. Organ podatkowy wystąpił do właściwego inspektora nadzoru budowlanego o stwierdzenie, czy nastąpiła zmiana przeznaczenia lokalu. Inspektor stwierdził jednak, że podatnik nie wystąpił o dokonanie zmiany przeznaczenia tego lokalu i w związku z tym wszczął postępowanie oraz nałożył obowiązek sporządzenia stosownej ekspertyzy.
Po uzyskaniu negatywnej odpowiedzi od inspektora nadzoru organy skarbowe odmówiły podatnikowi zwrotu VAT od wydatków poniesionych w związku z przebudową lokalu. Argumentowały, że podatnik nie ma prawa do zwrotu, ponieważ w wyniku przebudowy nie powstał lokal mieszkalny, który spełniałby określone w odrębnych przepisach warunki dla lokalu mieszkalnego. W odwołaniu podatnik powołał się na fakt, że lokal jest wykorzystywany jako mieszkanie. Organ II instancji utrzymał jednak w mocy decyzję odmowną. Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty