4. Najnowsze interpretacje urzędowe
Podatnik musi zapłacić VAT zawsze od całości zapłaty należnej od nabywcy. Nawet gdy pracownik sfałszuje dokumenty, zaniży wartość faktury i przywłaszczy sobie część należności, podatnik musi uregulować VAT od całej kwoty należnej za towar czy usługę. Tak wynika z postanowienia wydanego przez Urząd Skarbowy w Zielonej Górze, potwierdzonego decyzją zielonogórskiej Izby Skarbowej. Przedstawiamy fragment decyzji Izby w tej sprawie. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne w wersji internetowej czasopisma na stronie www.mk.infor.pl.
4.1. Fałszowanie dokumentów przez pracownika nie zwalnia z obowiązku zapłaty VAT
(...) Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w sprawie miało miejsce odpłatne świadczenie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Pracownik Wnioskodawcy wystawił fakturę VAT za wykonaną usługę. Oryginał przedmiotowej faktury przekazał klientowi. Następnie, na skutek sfałszowania faktury, pracownik część należności przywłaszczył.
Okoliczności wskazane we wniosku nie mogą powodować, iż obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług za wykonaną usługę będzie niższa kwota określona w fakturze sfałszowanej. Zgodnie z cyt. wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest całość świadczenia należnego od nabywcy, czyli ta należność, która wynika z pierwotnie wystawionej i doręczonej klientowi faktury za wykonaną usługę (...)
Decyzja nr II-1/4430-0031/07 z 19 kwietnia 2007 r., wydana przez Izbę Skarbową w Zielonej Górze.
oprac. Ewa Sławińska
4.2. Opłata za zajmowanie stanowiska garażowego opodatkowana stawką 22% VAT
Opłata za stanowisko garażowe pobierana przez spółdzielnię od osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podlega opodatkowaniu stawką 22%. Do opłaty tej nie należy stosować zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT. Stanowisko (boks garażowy) jest bowiem traktowane jako pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego i jako takie nie korzysta z wymienionego zwolnienia. Ze zwolnienia mogą korzystać wyłącznie opłaty związane z lokalami mieszkalnymi. Elementem lokali mieszkalnych nie są natomiast pomieszczenia przynależne, takie jak garaże, komórki, strychy, piwnice. Takie stanowisko wynika z decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Przedstawiamy fragment stanowiska Izby. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne w wersji internetowej czasopisma na stronie .
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty