17.10.2006 Podatki

2. Jak uzyskać zwrot VAT w czasie inwestycji

Jesteśmy związkiem międzygminnym. W marcu 2006 r. złożyliśmy zgłoszenie rejestracyjne VAT. Obecnie rozpoczęliśmy realizację projektu współfinansowanego ze środków funduszu ISPA. Polega on na budowie infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej. Zgodnie z zawartą umową podatek VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego. Poszukujemy więc sposobu na uzyskanie zwrotu VAT naliczonego od robót budowlanych z urzędu skarbowego.

PROBLEM
Dla środków z ISPA (obecnego Funduszu Spójności) w ustawie o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. i rozporządzeniu wykonawczym do niej (rozdział 5 i 12) przewidziane są szczególne warunki ubiegania się o zwrot podatku naliczonego na rachunek oraz o zastosowanie obniżonej stawki 0% VAT. Przepisy te mają jednak zastosowanie wyłącznie do zakupów dokonywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej przekazane polskim podmiotom z budżetu UE na podstawie kontraktów zawartych przed 1 maja 2004 r. w ramach ISPA. W naszym przypadku pierwsze kontrakty usługowe zostały zawarte przez związek niestety już po tej dacie, więc skorzystanie ze szczególnych warunków nie może mieć zastosowania. Pozostaje zatem powołanie się na ogólne zasady dotyczące prawa do odliczania i zwrotu podatku naliczonego.
Ogólna zasada stanowi, że warunkiem koniecznym do tego, by przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wydatki (środki trwałe w budowie), jest istnienie ich związku ze sprzedażą opodatkowaną. Warunek ten naszym zdaniem jest przez związek spełniany, gdyż wytworzony majątek będzie stanowił naszą własność. Po zakończeniu budowy zostaną zaś podpisane umowy dzierżawy dotyczące infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej ze spółkami, co będzie przynosiło związkowi przychody. Umowy dzierżawy, jako czynności cywilnoprawne pomiędzy odrębnymi podmiotami, podlegać będą opodatkowaniu stawką 22%. Związek będzie wystawiał faktury sprzedaży dla spółek dzierżawiących. Nadzieją dla nas miał być art. 93 ustawy o podatku od towarów i usług, który umożliwia ubieganie się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego w formie zaliczki. Jest to zwrot szczególnie przewidziany dla podmiotów, które nie dokonały jeszcze sprzedaży opodatkowanej, a chcą ubiegać się o zwrot VAT związanego z nabywaniem towarów i usług zaliczanych do środków trwałych. Wśród wymienionej długiej listy warunków, jakie należy spełnić, nie spełniamy jednego. Nie dokonujemy zakupu towarów zaliczanych do środków trwałych, a jedynie samych usług. Warunkiem jest, by nabyć towary o wartości nie mniejszej niż 250 000 zł.
Faktury, jakie w czasie trwania realizacji projektu będziemy otrzymywać od wykonawców, będą zwiększać wartość podatku naliczonego. Czy w sytuacji, gdy związek nie wykazuje w chwili obecnej żadnej sprzedaży, gdyż realizuje wyłącznie cel statutowy, jakim jest realizacja projektu, nie ma prawa do zwrotu podatku naliczonego na rachunek?
Dziwna wydaje się sytuacja, w której podatek miałby być zwrócony dopiero w chwili zakończenia całego projektu.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty