17.05.2006 Podatki

Jak ująć w pkpir zakup i sprzedaż samochodu, który nie będzie środkiem trwałym

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (podatnik VAT, pkpir). W czerwcu mam zamiar zakupić 3-letni samochód osobowy o wartości 30 000 zł od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Przewidywany okres używania samochodu w mojej działalności jest krótszy niż rok, a dłuższy niż 6 miesięcy. Po okresie 10 miesięcy mam zamiar go sprzedać lub przekazać na cele osobiste.

PROBLEM
1. W związku z przewidywanym okresem używania krótszym niż rok samochód nie będzie zakwalifikowany do środków trwałych, a wydatek poniesiony na jego zakup zaliczony będzie do kosztów uzyskania przychodów. W której kolumnie pkpir mam umieścić wydatek na zakup samochodu? Zaznaczam, że nie prowadzę działalności w zakresie handu samochodami. Czy wartość samochodu na ostatni dzień roku podatkowego należy ująć w remanencie końcowym towarów handlowych, materiałów itd.?
2. Jakie będą konsekwencje sprzedaży samochodu po upływie 6 miesięcy? W związku z brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego (zakup od osoby fizycznej) oraz sprzedażą po okresie używania przekraczającym pół roku sprzedaż ta będzie zwolniona z VAT. Czy sprzedaż tego samochodu jako zwolniona będzie wpływać na rozliczenia VAT naliczonego (struktura)? Jakich zapisów należy dokonać w pkpir?
3. Czy wydatki związane z nabyciem tego samochodu - podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata rejestracyjna, ubezpieczenie AC itp. stanowią koszty? Jak rozliczyć zapłacone za 12 miesięcy ubezpieczenie AC po sprzedaży auta po 8 miesiącach (metoda memoriałowa)?
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty