Jakie skutki podatkowe wywoła bezpłatne przyłączenie nowego odbiorcy ciepła
Prosimy o wyjaśnienie kwestii dotyczącej uznania za przychód podatkowy opłaty za przyłączenie do sieci cieplnej odbiorcy ciepła, ustalonej przez dostawcę ciepła w wysokości zero. Zajmujemy się produkcją i przesyłem energii cieplnej i przyłącza nowych odbiorców zgodnie z przepisami ustawy - Prawo energetyczne.
PROBLEM
Czy zapisanie w umowie o przyłączenie nowego odbiorcy, że przyłączenie będzie dokonane nieodpłatnie, rodzi konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych i podatku VAT dla dostawcy energii? Zapis w taryfie zatwierdzonej przez URE we Wrocławiu brzmi: „4.2. Stawki opłat za przyłączenie do sieci ciepłowniczej 2.1. Taryfa nie zawiera stawek za przyłączenie do sieci. W przypadku wystąpienia potrzeby przyłączenia nowych odbiorców, sprzedawca uczyni to nieodpłatnie lub niezwłocznie wystąpi do Prezesa URE z wnioskiem o zmianę taryfy w zakresie ustalenia stawek opłat za przyłączenie do sieci”.
Czy art. 7 ust. 4 Prawa energetycznego w brzmieniu: „Za przyłączenie do sieci przewidzianej w założeniach, o których mowa w art. 19, pobiera się opłatę określoną na podstawie ustalonych w taryfie stawek opłat za przyłączenie do sieci” jest bezwzględnym nakazem pobierania takich opłat?
Czy w świetle przedstawionych faktów dostawca energii będzie zmuszony doliczyć opłatę do przychodu i wystawić fakturę wewnętrzną oraz odprowadzić VAT należny? Czy w przypadku nieopodatkowania tych usług można odliczać VAT od zakupów materiałów i usług służących przyłączeniu odbiorcy?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się