13.08.2004

ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH

Tryb organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych
Od 16 lipca 2004 r.
obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 13 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. Nr 161, poz. 1683). Rozporządzenie określa szczegółowy sposób i tryb organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych, jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne poniesionych w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego, treść wniosku o organizowanie robót publicznych, prac interwencyjnych oraz tryb i warunki zawieranych umów z uprawnionymi pracodawcami.
Dodatkowo w rozporządzeniu określono wymiar dopuszczalnej pomocy w granicach określonych w przepisach rozporządzenia nr 2204/2002 Komisji WE z 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 TWE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia.
Zgodnie z rozporządzeniem prace interwencyjne i roboty publiczne mogą być organizowane przez pracodawcę, jeżeli innym podmiotom gospodarczym realizującym takie same zadania jak wykonywane u tego pracodawcy przez skierowanych bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych nie zagraża z tego powodu likwidacja lub upadłość. Prac interwencyjnych nie może organizować pracodawca znajdujący się w stanie likwidacji lub upadłości. Także niektóre podmioty nie mogą organizować prac tego rodzaju, np.: partie lub organizacje polityczne; organizacje związków zawodowych, z wyjątkiem upoważnionych do prowadzenia pośrednictwa pracy związkowych biur pracy oraz klubów pracy; posłowie lub senatorowie na potrzeby swych biur; kościoły; urzędy naczelne i centralne organów administracji państwowej; przedstawicielstwa państw obcych.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp