Zbiegi tytułów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w 2016 r. - stanowisko ZUS
Nowe zasady ustalania obowiązku ubezpieczeń społecznych w przypadku wystąpienia zbiegu tytułów spowodowane są zmianami w oskładkowaniu umów zleceń. Będą one miały zastosowanie od 1 stycznia 2016 r. Zleceniobiorca spełniający warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z innych tytułów podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom w danym miesiącu aż do osiągnięcia łącznej podstawy wymiaru składek w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Tak uznał ZUS w interpretacji z 30 listopada 2015 r.
Pełna treść interpretacji z MPPiU nr 24/2015, 20 grudnia 2015 r.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. zmianie ulegają niektóre zasady rozstrzygania zbiegów tytułów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Zbieg wykonywania umowy zlecenia1 lub współpracy ze zleceniobiorcą z:
1) wykonywaniem kolejnej lub kolejnych umów zlecenia;
2) wykonywaniem współpracy ze zleceniobiorcą;
3) byciem duchownym;
4) byciem posłem lub senatorem;
5) wykonywaniem pracy nakładczej;
6) wykonywaniem współpracy z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność
Zleceniobiorca2, dla którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spełniający warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom jako zleceniobiorca oraz z innych tytułów (wymienionych w pkt. 1-6). Zasady tej nie stosuje się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub z innych tytułów osiąga kwotę minimalnego wynagrodzenia3.
Analogiczna zasada jak dla zleceniobiorcy ma zastosowanie do osoby współpracującej przy wykonywaniu umowy zlecenia.
Uwaga!
1. w celu rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych ustalania łącznej podstawy wymiaru składek należy dokonywać odrębnie dla każdego miesiąca,
2. ustalając łączną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie uwzględnia się podstawy wymiaru składek wykazanej za miesiąc po ustaniu danego tytułu ubezpieczenia, tj. za miesiąc, w którym ubezpieczony nie podlegał już ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ani jeden dzień (należy rozliczyć składki za ubezpieczonego wykazując kod tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się cyframi 30 00). W tym miesiącu nie zachodzi bowiem zbieg ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tym tytułem,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty