02.07.2018 Obrót gospodarczy

Odwołany członek zarządu spółki kapitałowej ma prawo do przywrócenia do pracy

W przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej, ma on prawo domagać się przywrócenia do pracy. Może to jednak nastąpić w uzasadnionych przypadkach (uchwała Sądu Najwyższego z 16 maja 2012 r., III PZP 3/12).

Rzecznik Praw Obywatelskich (dalej RPO) we wniosku skierowanym 20 lutego 2012 r. do Sądu Najwyższego zwrócił się o wydanie w poszerzonym składzie tego sądu uchwały wyjaśniającej wątpliwości związane z uprawnieniami członka zarządu spółki kapitałowej bezprawnie zwolnionego z pracy.

Rzecznik powołał się na art. 203 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) i art. 370 § 1 k.s.h., zgodnie z którymi członek zarządu (odpowiednio spółki z o.o. i spółki akcyjnej) może być w każdym czasie odwołany. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Zdaniem RPO, przepisy art. 203 § 1 k.s.h. i art. 370 § 1 k.s.h. dotyczą wyłącznie stosunku organizacyjnego, dlatego ustanie tego stosunku, czego przejawem jest odwołanie z funkcji członka zarządu spółki, nie pociąga za sobą automatycznego ustania stosunku pracy. Do rozwiązania stosunku pracy niezbędne jest bowiem podjęcie dodatkowych czynności. Wobec tego, do takiego pracownika znajdują zastosowanie przepisy art. 45 Kodeksu pracy (dalej k.p.) dotyczące przywrócenia do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty