Jak uniknąć najczęstszych błędów przy wypełnianiu druku ZUS Rp-7
Na wniosek pracownika pracodawca musi wystawić zaświadczenie o jego zarobkach na druku ZUS Rp-7. Sposób wypełnienia tego druku wzbudza wiele wątpliwości, szczególnie gdy pracownik osiągał różne składniki wynagrodzenia, a niektóre z nich były zwolnione ze składek. Każdy błąd może wpływać na wysokość świadczenia należnego pracownikowi.
Pracodawca ma obowiązek wystawiać pracownikom zaświadczenia potwierdzające ich zarobki w poszczególnych latach zatrudnienia na druku ZUS Rp-7, gdy pracownik zamierza ubiegać się o emeryturę na starych zasadach lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, a także gdy kompletuje dokumentację do ustalenia kapitału początkowego. Dane wynikające z zaświadczenia służą do ustalenia podstawy wymiaru emerytury, renty lub kapitału początkowego. Obowiązek płatników wynika z tego, że poza nielicznymi wyjątkami ZUS nie posiada pełnej informacji o przebiegu zatrudnienia, która pozwoliłaby ustalić podstawę wymiaru świadczeń lub kapitału początkowego.
Kto może wystawić zaświadczenie
Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (na druku ZUS Rp-7) może wystawić nie tylko pracodawca, ale również jego następca prawny. Prawo do wystawienia tego zaświadczenia ma więc m.in. zakład pracy, który powstał w wyniku przekształceń własnościowych lub restrukturyzacji (np. spółka prawa handlowego utworzona po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa państwowego). ZUS honoruje również zaświadczenia ZUS Rp-7 wystawione przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa lub Agencję Nieruchomości Rolnych dla pracowników zlikwidowanych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.
Jeśli w stosunku do pracodawcy zostało wszczęte postępowanie likwidacyjne lub upadłościowe, ZUS Rp-7 może wystawić likwidator lub syndyk masy upadłościowej.
Natomiast podmiot wyspecjalizowany w przechowywaniu i archiwizacji dokumentacji osobowo-płacowej zlikwidowanego lub przekształconego zakładu pracy nie posiada uprawnień do wystawiania tego rodzaju zaświadczeń. Może on jedynie potwierdzać zarobki własnych pracowników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty