Jak prawidłowo rozliczać składki z tytułu umów cywilnoprawnych
Okres wakacji i związany z tym sezon urlopowy sprzyja zwiększeniu współpracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Najpopularniejsze są umowy zlecenia i umowy o dzieło. Obowiązek opłacenia składek od przychodów z tych umów i sposób ich rozliczania w dokumentach ubezpieczeniowych może powodować wątpliwości zwłaszcza wtedy, gdy umowę podpiszemy z uczniem lub studentem albo z osobą, która podejmuje tę pracę jako dodatkową.
To na płatniku składek - czyli zleceniodawcy - ciąży obowiązek ustalenia obowiązku ubezpieczeń, prawidłowego dokonania zgłoszenia i rozliczenia składek. Nawet niewielka pomyłka powoduje konieczność sporządzenia korekt dokumentów rozliczeniowych. Warto więc poznać problemy, które w praktyce najczęściej są powodem dokonywania korekt.
Ogólne zasady podlegania ubezpieczeniom przez zleceniobiorców
Do celów ubezpieczeń społecznych osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia, uznawane są za zleceniobiorców. Co do zasady, zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej). Obowiązkowe jest dla nich również ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowo mogą dobrowolnie, tj. na swój wniosek, przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.
Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania tych umów powstają od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania (a nie od dnia jej zawarcia) i trwają do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy.
Przedstawione zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu przez zleceniobiorców stosuje się jednak z uwzględnieniem poniższych zastrzeżeń:
● nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. Studentem jest zarówno osoba ucząca się w państwowej, jak i niepaństwowej szkole wyższej, pobierająca naukę w systemie studiów dziennych, zaocznych, wieczorowych lub eksternistycznych (również w okresie urlopu dziekańskiego, gdyż w tym okresie taka osoba nadal posiada status studenta); nie ma również znaczenia, czy studia są odbywane w kraju czy za granicą
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty