22.03.2010 Ubezpieczenia

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych - instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki - na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Składkę na FEP za dany miesiąc należy opłacić za pracowników, którzy łącznie spełniają następujące warunki: urodzili się po 31 grudnia 1948 r. oraz wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, zgodnie z definicją tych prac zawartą w ustawie o emeryturach pomostowych.

Ponadto składkę na FEP należy również opłacać za:

● pracowników wykonujących prace górnicze, którzy uzyskali prawo do emerytury pomostowej, za okres wykonywania przez nich prac górniczych, ale nie wcześniej niż za okres od 1 stycznia 2010 r.,

● żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób.

Za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach uważa się także tancerzy zawodowych wykonujących prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym, ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej. Osoby te same opłacają składki na swoje ubezpieczenia i same muszą pamiętać o tym, by odprowadzić za siebie składkę na FEP.

Krok 1. Ustal, za kogo trzeba opłacić składkę na FEP

Informacja, za których pracowników należy opłacać składkę na FEP, powinna jednoznacznie wynikać z prowadzonej przez płatnika składek ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Nie ma specjalnej instrukcji, jak tworzyć taką ewidencję. Ewidencja pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP, powinna jednak zawierać - zgodnie z art. 41 ust. 4 pkt 2 ustawy o emeryturach pomostowych - następujące dane tych pracowników:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty