Jak naliczyć składki za pracownika, który przyjechał na święta z zagranicznego miejsca wykonywania pracy, jeśli wynagrodzenie za grudzień 2009 r. otrzymał w styczniu 2010 r.
Zatrudniam pracowników, którzy od października 2009 r. wykonują pracę za granicą. Część z nich przyjechała na świąteczny urlop do Polski. Od jakiej podstawy mamy naliczyć składki za tych pracowników za styczeń 2010 r., jeżeli w tym miesiącu otrzymali wynagrodzenie za grudzień 2009 r.?
PROBLEM
RADA
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników będzie wynagrodzenie wypłacone im w styczniu 2010 r., po pomniejszeniu o równowartość diet za każdy dzień pobytu za granicą. Jeśli pracownicy przyjechali na okres świąt korzystając z urlopu wypoczynkowego i była to ich jedyna nieobecność w pracy w grudniu 2009 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie może być niższa od przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na 2010 r., tj. od kwoty 3146 zł. Kwotę tę należy proporcjonalnie zmniejszyć, jeśli na okres świąt pracownikom został udzielony urlop bezpłatny.
UZASADNIENIE
Składki od przychodu wypłaconego pracownikom w styczniu 2010 r. powinni Państwo naliczyć i wykazać w dokumentach rozliczeniowych za styczeń 2010 r., składanych w ZUS do 15 lutego 2010 r. Składki na ubezpieczenia społeczne pracownika za dany miesiąc należy bowiem naliczać od przychodu, który został wypłacony lub postawiony do jego dyspozycji w tym miesiącu (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek). Ustalając wysokość składek należy stosować przepisy i stopy procentowe składek obowiązujące w miesiącu wypłaty przychodu, a nie w miesiącu, za który przychód jest należny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty