Jakie skutki wywołuje złożenie wniosku o podjęcie zawieszonej emerytury
Od stycznia 2009 r. ZUS wypłaca emerytury również osobom, które nie rozwiązały umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Dotyczy to wypłaty nowo przyznawanych emerytur, a także emerytur pobieranych przez osoby ubezpieczone, które prawo do tego świadczenia uzyskały przed 2009 r.
Osoby, którym ZUS przyznał prawo do emerytury przed styczniem 2009 r., jeżeli zgłosiły wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w styczniu, lutym 2009 r. lub później - mimo kontynuowania zatrudnienia w ramach stosunku pracy - mają prawo do pobierania emerytury pod warunkiem, że ukończyły powszechny wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) albo osiągają przychód w wysokości nieprzekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia.
(?) W grudniu 2008 r. ZUS przyznał emeryturę naszemu 65-letniemu pracownikowi. Emerytura została zawieszona, ponieważ pracownik nie rozwiązał z nami umowy o pracę. W styczniu 2009 r. pracownik - emeryt złożył wniosek o podjęcie wypłaty emerytury. Pracownik ma wysokie wynagrodzenie, miesięcznie powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Dlaczego ZUS wypłaca to świadczenie w pełnej wysokości? Czy pracownik będzie musiał go zwrócić?
Od 1 stycznia 2009 r., w związku z uchyleniem art. 103 ust. 2a ustawy emerytalnej, na wniosek emeryta, ZUS podjął wypłatę emerytury dla pracownika w pełnej wysokości. Pracownik - emeryt skończył 65 lat, dlatego może uzyskiwać wynagrodzenie bez żadnego ograniczenia. Kwota osiąganego wynagrodzenia nie ma wpływu na wypłatę emerytury oraz jej wysokość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty