Jakie obowiązki mają płatnicy składek w związku z zatrudnianiem osób pobierających świadczenie przedemerytalne
Do 31 maja 2009 r. pracodawcy mają obowiązek wystawić zatrudnionym osobom, które pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, zaświadczenie o wysokości przychodu uzyskanego w okresie od 1 marca 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Na podstawie zaświadczenia ZUS rozliczy przychody pracujących osób uprawnionych równocześnie do świadczenia przedemerytalnego.
Osoby, które otrzymują z ZUS świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, mogą dodatkowo pracować. Jednak, podobnie jak w przypadku pracujących emerytów i rencistów, po przekroczeniu przychodu w określonej wysokości ZUS zmniejszy lub zawiesi prawo do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego. Kwoty graniczne uprawniające do otrzymywania świadczenia w pełnej wysokości są ustalane na 12 miesięcy od marca danego roku do końca lutego następnego roku.
(?) W ubiegłym roku zatrudniliśmy dwie osoby, które są uprawnione do świadczenia przedemerytalnego. Czy to prawda, że musimy dla nich wystawić zaświadczenie o wysokości zarobków, jakie u nas osiągnęły w 2008 r.? W jakim celu wystawia się taki dokument?
Płatnik składek, który zatrudnia osobę pobierającą świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, ma obowiązek wystawić zaświadczenie o wysokości osiąganego przez tego pracownika przychodu. Na podstawie zaświadczenia ZUS rozliczy przychód pracownika i ustali, czy miał prawo do świadczenia w pełnej wysokości, czy świadczenie przysługiwało w zmniejszonej kwocie albo powinno być zawieszone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty